Виждали ли сте рис?
Някога сред горите на Балканите гордо странствали величествени животни. Рис, мечка, вълк. Тримата големи хищници, както ги наричат учените.
Днес, за съжаление, рисът е само легенда – горски призрак, който може да се види единствено на снимка, в документален филм или зоопарка.
Дори фотокапаните рядко успяват да го уловят, докато грациозно се прокрадва сред дърветата с наострени уши и лукаво проблясващи очи.
Истината е, че царството на забравения рис – древните български гори – почти безвъзвратно е унищожено. Незаконна сеч, строителство, магистрали, речни бариери, боклуци… Все по-малко дървета, все по-малко храна. Все повече опасности и почти никакъв шанс два влюбени риса да се намерят и да си създадат малки рисчета.
Как да спрем тази загуба на живот? Как да опазим животните и растенията, без които самите ние сме изгубени? Как да възстановим и стабилизираме връзката ни с природата?
Знаем отговора на въпроса
Екипът на WWF е решаващ фактор в опазването на природното богатство на България. От момента, в който започнахме работа в България преди повече от 18 години, ние неуморно се борим за опазването на българската природа и нейните ресурси.
Пирин, Витоша, Рила, Балкана, Странджа, Дунава, Черноморието… С много труд и упоритост през годините не допуснахме тоталното им разрушаване. Само защото все пак някаква част от тях е поставена под защита на закона и това ни помогна в тежките и скъпи съдебни дела.
Нашата работа продължава. През януари 2022 г. внесохме 10 предложения за обявяване на нови защитени местности в Стара планина, Златишко-Пирдопската котловина и Родопите, както и по поречието на Марица. Все още текат процедурите по тяхното обсъждане.
Ако бъдат одобрени, ще имаме шанса да опазим 120 уникални вида животни, които ги обитават. Ще дадем шанс на риса да се завърне и да създаде потомство.
Няма нужда да си експерт по горски науки или да знаеш как да спасяваш диви животни, за да се превърнеш в техния най-отдаден закрилник. Можеш да ги пазиш, дори да си далеч от тях.